Janusz Korczak: Jak kochać dziecko

Spośród wielu dostępnych poradników dotyczących wychowania książki Janusza Korczaka czytam z niemałym zdziwieniem, bo oto ktoś ma odwagę stanąć w pokorze wobec swojej niewiedzy związanej z cudem dziecięcego dorastania. Jemu akurat doświadczenia odmówić nie można, tym większy szacunek budzą we mnie słowa odwołujące się do matczynej intuicji czy do tajemnicy dziecka jako osoby.

Książkę Jak kochać dziecko można czytać po kolei, ale też każdą ze 116 historii – wypowiedzi można potraktować jako osobny fragment i zapoznawać się z nimi wybiórczo. Rodzice i opiekunowie niemowlaków, kilkulatków, a nawet starszych dzieci znajdą tu mądre i ciepłe rozważania na temat dziecięcej samodzielności, usposobienia czy komunikowania otoczeniu swojej ochoty i niechęci.

Pedagogika Janusza Korczaka to przede wszystkim umiejętność spojrzenia na świat dziecka z ogromną empatią i zrozumieniem. Kolejny krok to przełożenie swoich spostrzeżeń na język, którym posługują się dorośli, tak by mogli naprawdę zobaczyć i usłyszeć, co próbuje im pokazać i powiedzieć mały człowiek.

Zanim nauczy się komunikować swoje oczekiwania, potrzeby, marzenia czy obawy w sposób „dorosły” będzie się tego uczył od najbliższych – rodziców i opiekunów. Wypływa stąd ogromna odpowiedzialność bliskich mu osób i tę także twórczość Janusza Korczaka mocno akcentuje.

Udostępnij na Facebooku
3 comments to “Janusz Korczak: Jak kochać dziecko”
  1. Olu, mam podobne odczucia po przeczytaniu tej książki. Bardzo zapadła mi w serce i mimo tego, że staram się każdego dnia zauważać w mojej córeczce Drugiego Człowieka, małego bo małego, ale Człowieka. To Korczak w swojej książce jeszcze bardziej uświadomił mi jak ważne dla dziecka jest zrozumienie dziecięcego świata i spojrzenie na jego sprawy z perspektywy dziecka.
    pozdrawiam Monika

  2. Dziękuję Ci za ten komentarz. Lubię patrzeć, jak odnosisz się do dzieci – jak do nich mówisz, jak je traktujesz.

    Perspektywa dziecka – przykucnąć i spojrzeć, wysłuchać. Tylko tyle i aż tyle :-) Pozdrawiam Cię :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *