Na czym polega system edukacji pusy?

system edukacji pusy

Na czym polega system edukacji pusy?

Szukasz prezentu dla swojego dziecka, który przyniesie mu ogrom radości, a jednocześnie będzie wspierać jego rozwój? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, dlaczego warto postawić na klocki, oraz na czym polega słynny system edukacji PUS

Czy klocki na prezent dla dzieci to dobry pomysł? 

Jakie są zalety zabawy klockami? Układanie klocków to jedna z najchętniej wybieranych zabaw przez małe dzieci. Jak się okazuje, to rozwiązanie niesie za sobą również ogrom zalet, które pomagają dziecku się rozwijać. Taka zabawa pobudza kreatywność i wyobraźnię malucha. Dziecko może wymyślać budynki i tworzyć nawet bardzo skomplikowane konstrukcje, z czego każdego dnia może powstawać inna budowla z tych samych klocków. Budując według określonego schematu – dziecko uczy się cierpliwości, ćwiczy koncentrację oraz rozwiązywanie problemów oraz rozwija swoją wyobraźnię przestrzenną. Klocki dla dzieci rozwijają również zdolności motoryczne, a także ćwiczą koordynację ręka-oko. Świetnie nadają się również do nauki kolorów, rozpoznawania kształtów, a także wprowadzania pojęć typu „duży”, „mały” oraz relacji przestrzennych (powyżej, poniżej, obok, przed). Niemowlęta mogą również ćwiczyć prawidłowy chwyt lub rzucanie klockami do celu. Zabawa klockami to świetna rozrywka dla dzieci w niemalże każdym wieku,  pozwalająca ciekawie spędzić swój wolny czas. Wspólna zabawa może być świetną lekcją współpracy, rozwiązywania problemów i dzielenia się. Co więcej, wspólne układanie klocków może zbliżyć nas z dzieckiem i sprawić, że wspólnie spędzimy świetny i radosny czas. Obserwując swoje dziecko w zabawie, dowiadujemy się znacznie więcej o jego osobowości i charakterze. Zbudowanie z pozoru prostej konstrukcji może wiele powiedzieć o tym, czy nasze dziecko jest cierpliwe, wytrwałe, czy też reaguje gwałtownie i niecierpliwie. Dowiemy się również czy jest ono gotowe na szukanie nowych rozwiązań, czy jest otwarte na nowe rzeczy, czy woli cały czas trzymać się tej samej formuły. Należy zachęcać i mobilizować dzieci, aby były wytrwałe i rozwiązywały zadanie pomimo napotykanych przeszkód, które każdego z nas spotykają zarówno wtedy, jak i później w dorosłym już życiu. Zabawa powinna być impulsem do rozwijania kreatywności i poszerzania horyzontów, co w kontekście dzieci jest jeszcze bardziej istotne. To okazja do wykazania się inicjatywą i realizacji swoich pomysłów.

Czym są PUSy? 

System PUS polega na rozwiązywaniu zadań z książeczek i jednoczesnym układaniu klocków w zestawie kontrolnym, który jest do nich dołączony. Po zakończeniu zadania dziecko sprawdza w zeszycie dołączonym do zadania do rozwiązania, czy odpowiedź składająca się z klocków jest poprawna i zgodna z modelem sterowania. Co to są PUS? PUS to tak naprawdę seria plastikowych klocków zamkniętych w czerwonym pudełku. Każdy blok ma numer po jednej stronie i kolorowy element po drugiej. Wewnątrz pudełka znajdują się również numery. Jest to system edukacyjny łączący zarówno naukę, zabawę, jak i samokontrolę. Poprzez zabawę dostarcza dziecku prawdziwej radości i satysfakcji z efektów samodzielnej aktywności. Uczy wytrwałości i samodzielności. Dziecko aktywnie zdobywa, poszerza i utrwala wiedzę. PUS przeznaczony jest dla dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat. Poręczne zamykane plastikowe pudełko zawiera 12 ponumerowanych bloczków, które nazywamy „Lead Kit”. Po jednej stronie klocków znajdują się cyfry, a po drugiej fragmenty wzoru, które pojawiają się stopniowo w miarę rozwiązywania 12 zadań. System PUS uczy dziecko cierpliwości i determinacji, ponieważ dopiero po wykonaniu 12 zadań następuje nagroda w postaci wzoru.