Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski: Bądź ostrożny na drodze

Badz_ostrozny_na_drodzeOd jakiegoś czasu myślę sobie, że nie zdziwi mnie już chyba żadne brawurowe zachowanie na drodze. Kierowcą wprawdzie nie jestem, ale od strony pasażera widać równie dobrze, jak wiele… głupoty jeździ sobie po naszych drogach. Głupoty – bo łagodniejszego określenia użyć nie sposób, a mocniejszego – nie wypada.

Wierszyki dla przyszłych kierowców czytał najpierw mój syn. Kiedy do nich zajrzałam, po majowych wyjazdach, zaczęłam się zastanawiać: jak to możliwe, że tego, co jest oczywiste dla dziewięciolatka, nie rozumieją znacznie starsze osoby, nazywające się dumnie „dorosłymi”?

Zacytuję, oczywiście, że zacytuję fragment, który spodobał mi się szczególnie:

Stłuczka, raban, zamieszanie,
stoi całe skrzyżowanie,
już przejechać nikt nie zdoła.
A to wszystko przez matoła,
który myślał, że jest łatwo
zdążyć, gdy czerwone światło
już się przed nim zapaliło.
Znacznie by bezpieczniej było,
gdyby taki siedział w domu.
Nie zagrażałby nikomu.

Prawda, że bardzo na czasie? Cieszę się, że taka książeczka powstała, a jednocześnie jakoś bardzo mi żal, że już dzieciom trzeba przypominać nie tylko, czym jest brawura na drodze, ale także – jakie zagrożenie sprowadza (nie tylko na siebie) pijany kierowca…

Wierszyki napisane są w sposób tak przystępny i jednoznaczny, że wrażliwe ucho dziecięce z łatwością uchwyci rytm, rym i sens przekazu.

Na ile pozostanie on dla niego ważny jako dla dorosłego już kierowcy? To z pewnością nie tylko kwestia pamięci, ale i obserwacji innych uczestników ruchu, w tym – rodziców czy bliskich, z którymi będzie podróżował.

Pamiętacie taki króciutki film, pokazujący, jak uważnymi obserwatorami są dzieci? Nosił tytuł Children See. Children Do. Wierszyki Państwa Szwajkowskich są takim przekazem o krok wcześniej.

 

Udostępnij na Facebooku
One comment to “Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski: Bądź ostrożny na drodze”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *