Marjorie White Pellegrino: Zbyt miła

Trzecioklasistka Ania w ciągu kilku następujących po sobie dni znajduje się w sytuacjach, w których koleżanki i kolega wykorzystują jej nadmierną uprzejmość.

Jedno „nie” mogłoby zmienić bieg zdarzeń (i samopoczucie Ani), ale trudno jej się odważyć na taką reakcję – jest przekonana, że oznaczałaby utratę sympatii osób, na których jej zależy.

Lubię takie historyjki – wystarczająco długie, by pokazać problem i jego rozwiązanie, a jednocześnie wystarczająco krótkie, by można je było czytać codziennie, jeśli tylko mały słuchacz będzie miał taką potrzebę :)

Dziewięć krótkich rozdziałów, które możecie czytać po jednym każdego dnia „obok” dłuższej opowieści – tak zaczynaliśmy lekturę, żeby moja dwójka przed snem usłyszała to, co bardziej interesowało każde z nich :)

Zastanowiło mnie bardzo (choć może bez powodu) że to właśnie dziadek pomaga Ani zrozumieć, jak działa nadmierna uprzejmość, jakie niesie ze sobą skutki i jak zmienić ją w utrzymywanie swoich granic bez strachu o reakcję innych.

Co więcej – dziadek ćwiczy z Anią konkretne odpowiedzi i zachowania, które potem będzie mogła wykorzystać w rozmowach ze swoimi znajomymi.

Książka Marjorie W. Pellegrino ma też dwa ważne dodatki: pierwszym z nich jest list autorki do młodych czytelników o uprzejmości, spełnianiu życzeń innych i małej bohaterce, z której mogą wziąć przykład.

Drugi to lista książek dodana przez wydawnictwo: mamy tu 14 pozycji dotyczących bezpieczeństwa dziecka, jego uczuć, lęków czy życia w rodzinie zastępczej. Przy każdym tytule znajduje się krótkie omówienie i informacja o wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest dana książka.

Czcionka Zbyt miłej jest na tyle duża, że z czytaniem bez trudu poradzi sobie dziecko w wieku bohaterki (III klasa), czy nawet młodsze. Choć nie czuję się znawcą książkowych ilustracji, te polecam do rozmów z małym czytelnikiem – na twarzach bohaterów bardzo dobrze widać emocje: zadowolenie, złość, niepewność, smutek i radość.

A rozmowy o emocjach bardzo zbliżają, podobnie jak wspólne czytanie :)

 

Marjorie White Pellegrino: Zbyt miła
Przekład: Elżbieta Zubrzycka
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Gdańsk 2008
stron: 39

Zdjęcie okładki pochodzi ze strony wydawnictwa.

Udostępnij na Facebooku
2 comments to “Marjorie White Pellegrino: Zbyt miła”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *