Na czym polega fenomen chust animacyjnych?

chusta animacyjna

Chusta animacyjna to rewolucyjna metoda pracy z dziećmi, która opiera się o naukę i wszechstronny rozwój najmłodszych poprzez zabawę. Po wejściu na rynek w krótkim czasie stały się ulubionym narzędziem pracy wielu pedagogów, animatorów oraz nauczycieli. Nazywane często chustami klanza, są owocem pracy Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza. Dziś chusty animacyjne znajdują się w wielu szkołach i jednostkach odpowiedzialnych za opiekę nad dziećmi w różnym wieku.

Czym są chusty animacyjne?

Chusta animacyjna to duże, materiałowe koło zszyte z kolorowych klinów, z okrągłym otworem wielkości piłki po środku. Chusty dostępne są w wielu rozmiarach, od niewielkich półtorametrowych, do dużych, których średnica sięga siedmiu metrów. Im większa chusta, tym więcej możliwości zabawy oraz większa liczba dzieci, która może wziąć w nich udział. Obwód chust animacyjnych jest dodatkowo wzmocniony poprzez obszycie go grubą taśmą, do której przymocowane są specjalne uchwyty, które podczas zabawy trzymane są w rączkach przez dzieci.

Przykłady zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej

Chustę można podrzucać, można się pod nią chować, a także przetaczać po niej przedmioty. W wymyślaniu zabaw ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Przed przystąpieniem do zabawy dobrze aby dzieci mogły się z nią zapoznać, a dopiero później bawić według określonych wcześniej zasad. Wspólna zabawa pomaga w integracji grupy i ułatwia wzajemne poznanie. Co więcej pozwala ćwiczyć refleks i spostrzegawczość, a także wzwinność i zręczność.  Uczy czekania na swoją kolej, przestrzegania zasad i słuchania poleceń oraz gwarantuje dużo ruchu pełnego dobrej zabawy. Do najpopularniejszych zabaw z wykorzystaniem kolorowej chusty należą:

  • kolorowe wycieczki, w której uczestnicy siedza na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zamieniają się miejscami,
  • rybak i ryba to zabawa, podczas której uczestnicy stoją w kregu trzymając za brzeg chusty. Prowadzący wybiera dwie osoby, które przyjmują rolę rybaka i ryby. Nstępnie rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybę. Bawiacy się falują chustą utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy rybak złapie rybę, następuje zamiana par.
  • pająk to ćwiczenie, w którym uczestnicy stają wokół chusty. Jedna z wytypowanaych osób dwukrotnie rzuca kostkę z kolorami. Pierwszy rzut wskazuje kolor pola, na którym staje, a drugi pole, na którym kładzie ręce.
  • tunel to zawinięta w rulon chusta. Tunel może stanowić przejście do ,,krainy czarów’’ lub innego równoległego świata. Tunel może tez być elementem scenografii. Tunel jest wąski, dlatego dobrze aby dzieci przechodziły przez niego pojedynczo. Animator moze zalecić, aby dzieci przechodziły przez tunel również w określony sposób np. na czworakach, czołgając się lub opierajac na rękach.

Chusta animacyjna – specyfikacja produktu

Chusty animacyjne wykonane są z wytrzymałego materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jest wodoodporny i łatwy w utrzymaniu czystości, dzięki czemu można z nich korzystać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzieci podczas zabawy przeciągają chustę, szarpią i wchodzą na nią. Podwójne przeszycie sprawia, iż przedmiot nabiera dodatkowego wzmocnienia. Prawidłowo wykorzystywana i przechowywana chusta może nam posłużyć przez wiele lat. Każda z nich została sprawdzona i posiada odpowiednie atesty, które wskazują, iż w ich składzie nie ma szkodliwych ftalanów.