Czy kupowanie nowych podręczników zawsze jest konieczne?

Sierpień to okres, w którym jednym z najbardziej chodliwych towarów są szkolne podręczniki. Dla wielu osób jest to niemały wydatek, zwłaszcza że ceny szkolnych książek każdego roku podnoszą się jeszcze bardziej. Niejedni rodzice zastanawiając się więc, czy można tego wydatku jakość uniknąć, albo przynajmniej go zmniejszyć.

Dlaczego warto kupować nowe podręczniki szkolne?

Nowe podręczniki do języka polskiego (link), biologii, matematyki i wielu innych przedmiotów szkolnych warto kupować z kilku, prostych powodów. Po pierwsze takie podręczniki są zawsze aktualne. Szczególnie mocno dotyczy to książek przeznaczonych do nauki języków obcych. Wiele wydawnictw praktykuje politykę, w której co roku wprowadza się do podręczników pewne zmiany. Etyczną stronę tego zagadnienia lepiej pominąć – zmiany są na tyle kosmetyczne, że raczej nie da się ich wyjaśnić niczym innym, niż chęcią maksymalizacji zysków. Dla ucznia posiadanie nowej książki na pewno jest znacznie wygodniejsze. Wszystkie ćwiczenia i informacje są na swoim miejscu i niczego na pewno nie brakuje. Zaletą takich książek jest również nienaganny, estetyczny wygląd – ile taki stan rzeczy będzie trwał, zależeć będzie wyłącznie od ucznia.

Kiedy nie warto przepłacać za nowe podręczniki?

Czasem warto jednak zastanowić się, czy nowe podręczniki do liceum albo podstawówki to na pewno faktycznie dobry pomysł. Zawsze to przecież duży wydatek i nawet jeżeli nie stanowi on problemu, to nikt nie lubi wydawać pieniędzy niepotrzebnie. Na pewno warto rozważyć zakup używanych podręczników, jeżeli na rynku dostępne jest najnowsze wydanie. Wiele wydawnictw zmiany wprowadza tylko raz na kilka lat. Oprócz tego nie bez znaczenia jest to, jak dziecko traktuje książki. Oczywiście najlepiej nauczyć je szacunku do efektów pracy innych, ale jak doskonale wiedzą rodzice, nie zawsze jest to łatwe zadanie. Jeżeli uczeń ma tendencję do niedbania o powierzone mu książki, to może lepiej rozważyć kupienie mu podręczników używanych – zwłaszcza, że najczęściej będą używane nie dłużej, niż tylko jeden rok szkolny.