Książkowe prezenty

Zostałam niedawno obdarowana książkami, które Zaprzyjaźnionej Osobie nie były już potrzebne. Lubię takie książkowe prezenty, takie przekazywanie słów, które mogą okazać się ważne jeszcze dla kogoś. Słowa są po to, aby brzmiały, aby znajdowały oddźwięk w czyimś sercu.

Wiem, że może istnieć coś takiego jak czas książek – to znaczy taki czas, w którym dana książka budzi we mnie odzew, bo rzuca światło na przeżycie, myśl, wspomnienie, emocje, które są we mnie. Jeśli wrócę do niej po latach, a może nawet po kilku tygodniach, może się okazać, że nie przekazuje mi już nic poza czysto zewnętrzną informacją o bohaterach czy fabule. Teraz już wiem, że jeśli po kilkunastu stronach książka ponownie nie „przemówi” do mnie, oznacza to, że jej czas minął.

Może właśnie w tym tkwi tajemnica mojego przechowywania książek, które już przeczytałam – w nadziei, że jeszcze kiedyś do mnie przemówią? A może jestem po prostu „książkowym chomikiem”, który znajdzie wytłumaczenie dla gromadzenia każdej ilości zapisanych kartek? :-)

Książki na prezent to dla mnie nieustająco genialny pomysł, bo ofiarowując je, daję zawsze znacznie więcej niż zadrukowane kartki. Moim prezentem staje się wtedy ten oddźwięk, przeżycie, jakie stanie się udziałem osoby obdarowanej. Oczywiście im lepiej ją znam, tym większe prawdopodobieństwo, że taka książka na prezent będzie podarunkiem trafionym.

Rynek książek dla dzieci jest dziś ogromny i często trudno nam – rodzicom – wybrać dla małych czytelników to, co naprawdę okaże się wartościowe. A może warto, przygotowując prezenty dla dzieci, podarować im książki, które dla nas były kiedyś ważne? Takie nasze „książki z historią”, przy których usiądziemy razem i opowiemy synkowi czy córeczce: wiesz, jak byłam taka jak Ty, bardzo lubiłam wracać do tej książki, bo zawsze, gdy ją czytałam… (dokończcie sami :-)

Udostępnij na Facebooku
4 comments to “Książkowe prezenty”
  1. Ja też lubię obdarowywać książkami, zwłaszcza, jeżeli ma być to prezent lub nagroda dla dziecka. Zgadzam się, że wybór na rynku wydawniczym jest bardzo duży! Tylko ceny często wysokie… Moje prywatne dziecko lubi teraz książki z dźwiękami lub magnesikami, kolorowe rozkładanki z ruchomymi elementami – to na pewno działa na wyobraźnię małego dziecka i skupia jego uwagę. Kiedyś przeczytam mu „Dzieci z Bullerbyn” – moją ukochaną książkę z dzieciństwa, ciekawe, czy też ją tak pokocha?

  2. Zawsze uważałem, że książki są dobrym prezentem. Niezależnie od tego komu planujemy taką książkę podarować oraz z jakiej okazji. Czasem wystarczy poświęcić ciut energii i czasu na odnalezienie właściwego tytułu. Chociaż ostatnio widziałem fajne rozwiązanie dla naszych bliskich osób. To książka spersonalizowana z wydawnictwa Książkowe Prezenty. Mają całkiem dużą ofertę zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Niektóre z nich polegają bardziej na umieszczeniu wielu naszych zdjęć przeplatanych różnymi tekstami a niektóre (szczególnie te dla dzieci) na opowieściach, w których to my jesteśmy bohaterami.

  3. W zeszłym roku w grudniu za namową jednej z pomysłowych mam tworzyliśmy dla dzieci książki na Mikołajki. Mieliśmy wspólną „kanwę” w postaci albumów z Ikei, którą każdy z nas wypełniał wg własnej koncepcji. Jedna z mam stworzyła np. książkę z historiami rodzinnymi, ilustrowaną zdjęciami, inna – z ulubionymi rzeczami swojego dziecka, ja – książkę o figurach geometrycznych z różnymi zadaniami. Syn jest bardzo dumny z tego prezentu – ja też ;-)
    A na wszelkie okazje zawsze staramy się, by książka była częścią prezentu; starszaki już zbierają serie wydawnicze i lubią dostawać kolejne tomy czy coś specjalnie dla nich wyszukanego. Uważamy też, że książka jest żelaznym punktem w prezentach dla chrześniaków – wtedy staramy się, by była książką o Bogu – odpowiednią do wieku, rzecz jasna.
    Sami też uwielbiamy książkowe prezenty, a ja osobiście w księgarni mogę tkwić godzinami.
    A jeśli chodzi o czas książek – jest takie piękne zdanie, chyba Paula Celana, że książka czasem „przybija do brzegu w kraju serca”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *