Nick Vujicic: Przytul mnie

Prawda powinna być przekazywana w prostych słowach i taka też jest pierwsza książka Nicka Vujicica dla dzieci. Przeżyte doświadczenia przemawiają mocno i dodają siły: skoro on potrafił to osiągnąć, ja też mogę!

przytulmnievujicic

Tę książkę dziecko z łatwością przeczyta samo i na pewno przyniesie mu ona ogrom dobra i zachęty, ale jeszcze cieplej będzie czytać ją razem z mamą czy tatą i od razu rozmawiać o tym, co się przypomniało, pomyślało, kiedyś zdarzyło i jakoś nigdy wcześniej nie dało się opowiedzieć…

Słowa niosące dobro zachęcają do mówienia o nich tym, których kochamy, a słowa Nicka otwierają. Dorosły (a może wrażliwe dziecko też…) dostrzeże w nich drogę, jaką musiały przebyć, aby z trudnych doświadczeń stać się naczyniami, w których płynie nadzieja.

Argument: „on ma gorzej” bywa nadużywany – zwłaszcza w rozmowach z dziećmi łatwo nam go przywoływać, próbując wytłumaczyć maluchowi, który ma problem, dlaczego „nie powinien” tak się czuć albo jak bardzo „powinien” być wdzięczny za to co ma.

Krzywdzące porównania powodują, że dziecko czuje się niezrozumiane w swoim „braku”, tymczasem lektura wspomnień Nicka, opowiedzianych językiem dziecka, jest zobrazowaniem innego spojrzenia bez tych bezdusznych porównań.

I nikt nie musi dziecku mówić, że coś „powinno” w gestii uświadamiania sobie, jak wiele ma i jak inaczej może spojrzeć na wszystko, czego nie ma. Będzie to widział jak na dłoni, wyciągniętej w najdelikatniejszym geście.

 

Udostępnij na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *