Eowyn Ivey: Dziecko śniegu

Jest taka baśń, rosyjska baśń o parze staruszków, którzy z tęsknoty za dzieckiem lepią dziewczynkę… ze śniegu. Piękna i smutna baśń – nie kończy się dobrze.

Dziecko_sniegu

Książka Eowyn Ivey przywołuje ją – może Autorka znalazła jej wysłużony egzemplarz na strychu u dziadków, a może ktoś opowiedział jej swoją historię z nią związaną… Lubię książki, które powstają dzięki książkom :)

Mabel i Jack zmagają się z taką tęsknotą po stracie własnego dziecka. Alaska ma być ich sposobem na uporanie się z pytaniami, współczuciem i niewypowiedzianymi pretensjami pod adresem Mabel, której maleńki syn urodził się martwy.

Rzeczywistość znacznie odbiega od ich marzeń o nowym, wspólnym domu i rozpoczynaniu wszystkiego od nowa mimo wieku, w którym mogliby cieszyć się dorosłością swoich dzieci.

Gdzieś na dnie ich codzienności przysiadł żal, niesłabnący żal Mabel, że w chwili największej rozpaczy po stracie syna Jack zostawił ją bez słowa, bez gestu pocieszenia.

Bliscy sobie, a jednak są takie słowa, których Jack nie mówi Mabel i są takie łzy, które ona przed mężem ukrywa.

I przychodzi cudny, zimowy dzień, w którym lepią ze śniegu dziewczynkę… To Faina – całkowicie odmieni ich codzienność, spojrzenie na siebie i na otaczającą ich groźną przyrodę Alaski.

Tu też nie ma szczęśliwego zakończenia, chociaż mam wrażenie, że gdyby się pojawiło, opowieść byłaby mniej prawdziwa. Bo ze wszystkimi swoimi subtelnościami, prawdą o pięknych, choć skomplikowanych relacjach i korytarzach ludzkich emocji jest bardzo, bardzo prawdziwa, mimo całkowitej niemożności głównego motywu :)

Eowyn Ivey: Dziecko śniegu
Tłumaczenie: Marcin Wróbel
Wydawnictwo Pascal
Bielsko Biała 2013

Udostępnij na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *