Dagmar Geisler, Elisabeth Zoller: Dzielna Emilka

Mała Emilka bardzo cieszy się już na samą myśl o szkole, ale na przeszkodzie – dosłownie i w przenośni – stają Gośka i Kacper, czyli agresywne dzieci, które potrafią zaznaczyć swoją obecność jedynie poprzez dokuczanie. Emilka jest w przedszkolnej grupie jedyną osobą, na której wyładowują swoją złość.

Z pomocą – pośrednio – przychodzi Pani Ela – wychowawczyni w przedszkolu, która w bardzo ciekawy sposób pomaga dzieciom odkryć swoje wewnętrzne skarby. Przydają się… zwykle pudełka po butach :-) Odkrycie przez Emilkę jej wewnętrznego skarbu pomaga jej w przyjęciu właściwej postawy wobec wyśmiewających się z niej Gośki i Kacpra. Tu na marginesie moja osobista uwaga: jak dla mnie, reakcja wychowawczyni na zachowanie tych dwojga jest zbyt łagodna. Ale w końcu to książka dla dzieci, a nie instrukcja dla nauczycieli :-)

Moją uwagę zwróciło łagodne pokazanie małym czytelnikom, co może stać się źródłem przeciwstawienia się przemocy. Jeśli byłaby nim tylko złość, reakcja mogłaby pozostać „płytka”. Emilka najpierw opanowuje złość, a dopiero potem, uspokojona i wewnętrznie silna, może odpowiedzieć Gośce i Kacprowi tak, że dostrzegają w niej tę wewnętrzną siłę.

Książka wydawnictwa Jedność może pomóc zarówno dzieciom, które jak Emilka spotykają się z różnymi formami przemocy rówieśników wobec siebie, jak i tym, którzy jak Gośka i Kacper szukają swojej przewagi w niewłaściwy sposób. Ta króciutka opowieść, wydana w serii „stop przemocy” może również pomóc dorosłym – rodzicom, opiekunom – w dostrzeżeniu problemu i znalezieniu właściwych słów. Warto wspomnieć, że na początku i na końcu książki znajdują się krótkie, celne uwagi – rady – jak reagować na zaczepki, nie tylko słowne.

Udostępnij na Facebooku
2 comments to “Dagmar Geisler, Elisabeth Zoller: Dzielna Emilka”
  1. O! Jak dobrze, że znalazłam u Ciebie recenzję tej książki i takiej serii (STOP PRZEMOCY). Właśnie jestem na etapie poszukiwania pozycji, które tłumaczą, że niekoniecznie trzeba odpowiadać agresją na agresję. Trudny temat, bo mam wrażenie, że przezywanie, dokuczanie wciąż jest normą wśród dzieci a może nawet w większym stopniu niż za moich czasów. Zatem biegnę jutro do biblioteki w poszukiwaniu powyższej książeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *