Motoryka i defekty stóp dzieci

motoryka

Pewna część z nas, czyli ludzie bardziej oczytani doskonale wiedzą, że nawet te zrośnięte palce stóp wpływają na poprawny rozwój stóp, czyli jeśli te osoby zauważą coś w tym stylu u własnych dzieci, to szybko podejmują decyzje dotyczące zabiegu i to już w tym wczesnym dzieciństwie. Wiele znaczy też i to, że z zabiegiem nie można zwlekać, bo im dłużej zwlekamy, tym trudniej pozbyć się wad powiązanych z motoryką konkretnego dziecka. Wyjątkowo często motoryczne wady powiązane ze zrośniętymi placami stów nie wydają się być znacznymi, ale takie wady są i po jakimś czasie skutkują jakimś dość istotnym opóźnieniem, czyli jeśli dziecko ze zrośniętymi palcami interesuje się wspinaczką, to może mieć znaczne problemy z takową i ten minus nie podoba się danemu dziecku.

Zabiegi

Oczytani rodzice doskonale wiedzą o tym, że te zrośnięte palce stóp warto wcześnie zoperować u specjalisty, bo po jakimś czasie po tym zabiegu dziecko będzie miało mniej problemów z szybkim bieganiem i z tym wspinaniem się. Rzecz jasna bardziej problematycznymi są wady wzroku, bo zła ocena odległości także wpływa na motorykę dziecka. Nie chodzi tu tylko o to, że porusza się w mniej pewny sposób, ale też i o to, że często źle ocenia wysokość poszczególnych stopni i na dokładkę potyka się. Pozbycie się tego typu wad rzecz jasna kosztuje i co równie istotne warto z tym konkretnym problemem zawalczyć wtedy gdy jest on tym mniej poważnym, bo wtedy jest też o wiele łatwiej, choć koszty walki z tego typu defektami odstraszają wielu z nas, ale to nie powód do tego zaprzestania walki z problemem, bo ten poprawny rozwój motoryczny to kwestia kluczowa i chyba najważniejsza. Jednym słowem warto szukać patentu na pozbycie się danego problemu, bo tylko tak konkretnemu dziecko będzie znacznie łatwiej w tym późniejszym życiu. Istotnym jest też i to, że przykłady tego niewalczenia z problemem są zauważalne i chyba cały czas stanowią one przestrogę, której nie da się zamieść pod dywan.

Obawy rodziców

Nikogo nie dziwi też i to, że istnieją rodzice, którzy boją się tej walki z problemami własnych dzieci, a konkretniej boja się oni tych zabiegów na oczach wykonywanych we wczesnym dzieciństwie, w tym nawet tych, których nie zalicza się do poważnych. Niezależnie od kosztu, czy też od stopnia skomplikowania danego zabiegu raczej nie należy zwlekać, bo zwlekanie zazwyczaj jedynie pogarsza ten całokształt spraw i co równie istotne może nawet dojść do tych bardziej nieciekawych sytuacji. Mowa tu o tym, że wzrok jest bezpośrednio powiązany z równowagą i koordynacja ruchową, a wady w tym przypadku są dyskryminującymi dla wielu dzieci. W skrajnych przypadkach niektóre dzieci nawet są rozgoryczeni rodzicami, którzy nie zdecydowali się na zabieg kilka lat wcześniej, bo ten brak zdecydowania stał się przyczyną wad w rozwoju, a wady te przekreśliły ich szanse na bycie lepszym w jakimś sporcie. Tego typu gniew może się pojawić, choć dopiero w chwili, w której dokładniej zrozumieją błąd własnych rodziców.

motoryka

Problemy w skupieniu się

W pewnej części błędów dotyczących rozwoju motoryki pojawia się problem powiązany z brakiem skupienia i jest to raczej problem natury psychologicznej. Mowa tu dokładnie o tym, że taki problem nie eliminuje się raz na lata. Sprawa jest bardziej zawiłą i wymaga raczej tych długotrwałych ćwiczeń powiązanych z koordynacją. Takowe zasadniczo są tymi niekończącymi się i to przez całe dzieciństwo. Takowego ćwiczenia nie da się pominąć i co najistotniejsze pewne błędy znikają dopiero po wielu latach ćwiczeń, ale najważniejsze jest to, że znikają. Więcej informacji o motorycznym rozwoju dziecka można przeczytać w specjalistycznych książkach dostępnych tutaj https://www.eduksiegarnia.pl/manualny-rozwoj-dziecka-motoryka.