Jakie są zalety gier ortograficznych?

gry ortograficzne

Ortografia jest elementem języka polskiego, który często nie jest lubiany przez dzieci. Wymaga ona dobrej pamięci i długich ćwiczeń, za którymi dzieci najczęściej nie przepadają. istnieją jednak sposoby, by uczynić naukę ortografii przyjemną i zachęcić pociechy do jej nauki. Mowa tu grach ortograficznych. Stanowią one świetny sposób na trening zasad pisowni wyrazów i jednoczesną dobra zabawę. 

Dlaczego warto postawić na gry ortograficzne?

Dzieci często nie mają motywacji do regularnej nauki ortografii, ponieważ zalecane ćwiczenia są monotonne i szybko się im nudzą. Gry ortograficzne angażują natomiast dziecko i sprawiają, że potrafi ono przez dłuższy czas utrzymać uwagę na nauce. Niektóre gry wprowadzają również elementy rywalizacji między uczestnikami, co zwiększa chęć dzieci do zabawy i jednoczesnej nauki. 

Gry ortograficzne to sposób na przyjemną i efektywną naukę podstawowych zasad pisowni polskiej. Dzięki nim dzieci często nawet nie zauważają, że trenują swoją pamięć i znajomość reguł, które rządzą językiem polskim, gdyż pochłonięte są dobrą zabawą. Produkty tego rodzaju są skierowane przede wszystkim do dzieci, które mają problemy z zapamiętaniem pisowni poszczególnych wyrazów. Również rodzice mogą się z nimi dobrze bawić przy takich grach, co stanowi jednocześnie dobrą okazję do powtórzenia najważniejszych zasad ortograficznych.

Szeroka gama dostępnych na rynku gier tego typu gwarantuje, że każdy rodzic znajdzie coś, co będzie odpowiadało potrzebom swojej pociechy. Niektóre gry ortograficzne stawiają na ogólny trening umiejętności poprawnego zapisywania wyrazów w języku polskim, inne zaś skupiają się na węższym zakresie i dotyczą, przykładowo, wyrazów zawierających najbardziej problematyczne litery (np. zastawienia u i ó, rz i ż i podobne).

Przykładowe gry ortograficzne

Ortograficzny quiz

Quizy ortograficzne to skuteczny sposób na utrwalenie sobie pisowni najtrudniejszych wyrazów i poznanie „pułapek ortograficznych”. Quizy ortograficzne mają różną postać i mogą występować w postaci zwykłych kart do gry z pytaniami i odpowiedziami, jak również w bardziej wymyślnej formie, na przykład z dodatkową planszą do gry, kostkami i pionkami.

Wyścig ortograficzny

Ta gra, oprócz ćwiczenia zasad pisowni, trenuje również spostrzegawczość u dzieci i ich refleks. Zestaw do gry składa się z pionków, planszy do gry, kartoników z obrazkami i kostki do gry. Pola na planszy pokryte są różnymi literami. Gracze rzucają kostką i przesuwają po planszy pionek, które przemieszcza się po poszczególnych polach. Wokół planszy rozłożone są kartoniki z obrazkami. Celem gry jest jak najszybsze odszukanie kartonika z obrazkiem, w którego nazwie znajduje się litera obecna na polu, na którym zatrzymał się pionek. Jest to gra dla dla całej rodziny.

Ortograficzny pociąg

Tutaj celem graczy jest układanie wyrazów ze zbioru dostępnych liter. Każdy z graczy posiada zestaw kostek z literami, które może wykorzystać do ułożenia dowolnego słowa. Zadaniem graczy jest zrobić to w jak najkrótszym czasie. Kiedy słowo zostanie ułożone, obowiązkiem gracza jest uderzyć w dzwonek. Tylko wtedy zdobywa on punkt. Zabawa ta skutecznie trenuje nie tylko umiejętność poprawnej pisowni, ale też spostrzegawczość, refleks i zdolność do szybkiego tworzenia trafnych skojarzeń.

Gdzie zaopatrzyć się w gry ortograficzne

gry ortograficzne najprościej jest zaopatrzyć się przy pomocy internetowych księgarni edukacyjnych. Są to sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży różnorodnych pomocy dla dzieci w różnym wieku. W asortymencie takich obiektów znajduje się również duży wybór takich gier. Gry ortograficzne są dostępne do kupienia pod tym linkiem