Jak wybrać dobry podręcznik przygotowując się do matury z języka polskiego?

oblicza epok

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym, zdawanym przez każdego ucznia. Chociaż polski to nasz język rodzimy, znaczna część młodzieży ma problem z tym przedmiotem – w końcu nie każdy jest przecież humanistą. Warto postawić na dobry i polecany podręcznik, który pomoże usystematyzować wiedzę oraz utrwalić zdobyte na lekcjach wiadomości.

Dobry podręcznik do języka polskiego – jakie powinien mieć cechy?

Dobry podręcznik do języka polskiego powinien być zgodny z aktualnymi wytycznymi MEN, które co pewien czas się zmieniają. Treść aktualna z podstawą programową obowiązującą w szkole ponadgimnazjalnej zapewnia możliwość pełnego powtórzenia niezbędnych informacji. Ważne, by podręcznik był napisany prostym, zrozumiałym językiem, ewentualnie zawierając wytłumaczenie trudnych zagadnień, którymi operuje się w trakcie lekcji. Nowoczesne podręczniki jak te tutaj powinny poruszać ważne treści dotyczące lektur czy epok literackich, jednocześnie mogąc je z powodzeniem łączyć z aktualnymi tematami. Zagadnienia poruszane w podręczniku nie zawsze są interesujące dla ucznia, jednak warto łączyć je z wykresami i grafikami, które ułatwiają zapamiętywanie i kojarzenie faktów. Powyższe cechy charakteryzują dobry podręcznik do nauki języka, dzięki któremu edukacja będzie przyjemna i zaowocuje dobrymi wynikami nauczania.

oblicza epok

Który podręcznik warto wybrać?

Podręcznikiem cieszącym się bardzo dobrymi opiniami pedagogów są „Oblicza epok„. Podręcznik jest podzielony na działy, dzięki którym uczeń może bez problemów znaleźć interesujące go zagadnienia, powtarzając materiał z którym ma jeszcze problemy. Wiedza teoretyczna jest połączona z częścią praktyczną, a przy każdym temacie znajdują się ważne słowa kluczowe. Podręcznik bardzo dobrze przygotowuje do matury z języka polskiego, zarówno w wersji podstawowej, jak i rozszerzonej. Decyzję o wdrożeniu konkretnego podręcznika podejmuje nauczyciel przedmiotu, jednak rodzice i sami uczniowie mogą mieć swoje sugestie co do preferowanej książki.