Elżbieta Wiater: Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża

O świętości można różnie: wzniośle, poważnie, z humorem, poprzez świadectwa innych osób, albo z wykorzystaniem dat i faktów – tych małych i tych niezwykle znaczących, prowadzących jak rozsypane ziarenka na drodze do celu, który czytelnik już zna, a od którego bohaterowie opowieści wydają się jeszcze tak daleko…

Święci nie pojawiają się ot tak, nie wiadomo skąd – zdaje się mówić Elżbieta Wiater, rysując portrety św. Jacka, ale i św. Dominika. Świętość ma swoje korzenie, swoje ślady w historii, w decyzjach, rozmowach, spotkaniach, miejscach i czasie.

Wiater_Wierny-pies_500pcx

Nie jest wymysłem, mrzonką czy fanaberią. I nie jest „na chwilę”. Do bólu konkretna, zmieniająca życie tych, którzy ją spotkają, konsekwentna, jednoznaczna choć nie jednakowa – jak ci, którzy zdecydowali się do niej dążyć.

Czytając biografię św. Jacka myślałam o tym, jak wiele osób pojawiło się na jej kartach – choćby tylko z imienia, choćby jako wzmianka, wspomnienie spotkania czy fakt obecności w historii życia świętego.

Bo też historie świętych to także historie ludzi, którzy ich poprzedzili, którzy ich ukształtowali, z którymi dzielili życie, których spotkali, pocieszyli, którym przywrócili nadzieję, w których objawiło się Boże miłosierdzie w sposób mniej lub bardziej widoczny dla innych.

Można czytać tę biografię jak historyczny portret rodu Odrowążów i zakonu dominikańskiego (wyrazy uznania dla Autorki wobec ogromu pracy w docieraniu do źródeł!), można też odkrywać w niej ślady świętości tak wyraźne dla nas post factum, a istniejące ciągle jako zadanie w codzienności tych, którzy „ożywają” na zadrukowanych kartkach.

I jak długo o nich czytamy, tak długo trwa dla nich „teraz” – teraz podejmują decyzję, walczą, wędrują, wybierają trudniejszą drogę. A gdy zamkniemy książkę, ich „teraz”, którego zakończenie już znamy, może mieć wpływ na nasze teraz, któremu daleko jeszcze (oby) do ostatniej kropki.

I to jest ten moment, kiedy doskonale widać głęboki sens bardzo, bardzo dawnego zwyczaju nauki czytania z wykorzystaniem życiorysów świętych…

Elżbieta Wiater
Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża
Wydawnictwo Znak
Kraków 2015

Udostępnij na Facebooku

Written by Ola

Autorka tego wpisu stworzyła workbooka zawierającego praktyczne ćwiczenia dla kobiet, pomocne w sytuacji, gdy mamy problem z jedzeniem pod wpływem emocji: "Jem kiedy mi źle". Więcej o ebooku przeczytasz na blogu Zaczynam Teraz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na bezpłatnyKurs Bez Słodyczy